nawóz gardenactiv

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w ogólnych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednakże nieefektywne techniki wykorzystywania nawozów obniżą efektywność ich wyeksploatowania przez drzewka. Stosowanie większych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bowiem nieefektywne zastosowanie nawozów może również zakwaszać glebę, a w dłuższym czasie zanieczyszczać wodę drenażową.

nawóz do ziemniaków   

Nawozy w sadownictwie – skuteczność użycia

Długoterminową ripostą na odpowiednie użycie nawozów w sadach jest odpowiednie przemyślenie strategii ich stosowania, by upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to jedynie dopuszczalne – bezsprzecznie biorąc pod uwagę warunki oraz możliwości. W znacznej większości sadów nawóz podawany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony nieopodal linii drzew lub ewentualnie wprowadzany w ramach nawadniania.

Zwykle sadownicy selekcjonują nawóz na podstawie wyników uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się również pod szczególną uwagę kwestię kosztów i rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są poświęcone do fertygacji. Mimo to innym aspektem wielokrotnie pomijanym jest zdolność różnych nawozów i czynników pożywnych do przemieszczania się w glebie. Ta ich charakterystyczna mobilność ma prawo posiadać gigantyczny wpływ na straty w kontekście wymywania, które mogą wynikać z nieodpowiednich technik stosowania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w związku z tym być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednakże, że zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym solidnym wskaźnikiem możliwości przemieszczania się nawozu czy też jego składników w glebie.